روش تولید سردخانه
سردخانه چگونه تولید میشود؟

سردخانه چگونه تولید میشود؟

جهت تولید سردخانه ابتدا باید بخش های آن را بشناسیم و اطلاعات کافی در مورد آنها پیدا کنیم.
۱۳۹۹/۰۴/۳۱

سردخانه چگونه تولید می شود ؟

 
جهت تولید سردخانه ابتدا باید بخش های آن را بشناسیم و اطلاعات کافی در مورد آنها پیدا کنیم. 
 

سردخانه از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

 
برای هر سردخانه ایتدا یک اتاقک نگهبانی برای تامین امنیت آن تعبیه می شود بعد بخش هایی مانند بارگیری، تخلیه بار، پارکینگ خودرو و... باید تعیین شود.در بخش ورودی، سوله ای با ارتفاع 1 الی 1.2 متر قرار داده میشود که سقف داشته و به آن سکوی سردخانه می گویند این بخش جهت انتقال بار به داخل سردخانه بکار می رود.
 
در تولید سردخانه یک نکته خیلی مهم وجود دارد و آن بخش  آمادگاه می باشد که قبل از اینکه میوه های به داخل سردخانه با دمای 30 درجه منتقل شوند در این بخش نگه داری میشوند.
به این دلیل که ابتدا کمی دمای آن ها کم شده و به بخش بعدی منتقل شوند اگر به سرعت به بخش دمای پایین منتقل شوند، به علت تعریق سطح بیرون، کپک زده و از بین می رود.
 
اصولا درسمت راست هم یک اتاقک بنام تونل انجماد و قبل از بخش صد درجه  تعبیه میشود که دمای آن حدود منفی 35 درجه است. داخل این اتاقک بیشتر مواد غذایی که برای کالباس سازی و این نوع موارد هست مانند انواع سیر و پیاز نگه داری می شود.به این دلیل در این بخش نگه داشته می شوند تا لایه نازک آنها از بین برود و کیفیت بهتری پیدا کنند. 
 
اکثر سالن های سردخانه شامل 10 اتاق می باشند و هر یک از این اتاق ها تا 500 تن ظرفیت خنک کردن دارند. دمای هر کدام از این اتاقک ها متفاوت است و حهت نگه داری محصولات مختلف بکار می روند.جهت ایزولاسیون کف سردخانه ها  انواع تجهیزات ایزولاسیون،قلوه سنگ، قیرگونی ،آجرو.. بکار می رود.  
 
دیوارهای داخل سردخانه هم با دیوارهای فلزی با فاصله ۲۰ تا ۲۵ متر پوشیده شده است و بین این دیوارها،عایق تزریقی مایع وجود دارد.دیوارها نیز ایزولاسیون میشوند تا دمای بیرون و داخل رد و بدل نشوند.
تعبیه سیستم تهویه هوا در سردخانه بسیار مهم است تا دمای اتاقک در یک میزان ثابت حفظ شود و معمولا با نیتروژن این کار صورت می گیرد.
 

سردخانه صنعتی چگونه تولید می شود ؟

 
یکی از گزینه های مهم دیگر که حتما باید در سردخانه ها تعبیه شود، سیستم کنترل میزان رطوبت می باشد.اگر رطوبت میزان مشخص و مناسبی برای مواد کشاورزی و غذایی نداشته باشد باعث چروک شدن پوست میوه ها و از بین رفتن کیفیت آنها می شود. بنابراین اگر رطوبت محیط کم شود، سنسور اندازه­ گیری مقدار رطوبت به شکل اتوماتیک فعال می شود و رطوبت را اندازه گیری می کند.
اگر رطوبت کم شود،  نازل‌های پخش بخار آب در محیط فعال شده و  بخار آب را در حالت مناسب تری پخش میکنند. بطور کلی دمای اتاق هم در یک درجه مشخص حفظ میشود اما اگر لازم باشد، دمنده‌هایی فعال شده جهت تنظیم دما بکار می روند . بخار آب در داخل سردخانه باعث برفک‌های بر روی شبکه‌های اواپراتور میشود.
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی :سردخانه،فروش سردخانه،تولیدسردخانه،خریدسردخانه،قیمت سردخانه،تولیدکنندگان سردخانه،خرید سردخانه صنعتی،فروش سردخانه صنعتی،سردخانه صنعتی چگونه تولید می شود ؟،سردخانه از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟