چیلر هوا خنک
چیلر هوا خنک یعنی چه؟

چیلر هوا خنک یعنی چه؟

چیلرهوا خنک یعنی چه ؟ چیلر هوا خنک چیست؟
۱۳۹۹/۰۶/۱۷

چیلرهوا خنک یعنی چه ؟  چیلر هوا خنک چیست؟ 

امروزه چیلر هوا خنک در بین تمامی سازندگان و دست اندرکاران ساخت و ساز بسیار مورد توجه و علاقه می باشد و برای سیستم تهویه مطبوع یک گزینه اساسی به حساب می آید.
 
بطور کلی سیستم تهویه مطبوع شامل تجهیزات زیر می شود:
 
1. تولید کننده ها و تبدیل کننده های سرما و برودت مانند انواع چیلر مثلا: چیلر جذبی، چیلر تراکمی و چیلر سانتریفیوژ،  یونیت بیرونی سیستم VRF
2.مولد حرارت مانند بویلر و وکیوم بویلر
3.توزیع کننده ی حرارت و برودت مانند فن کویل و هواساز
4. منتقل کننده سیال انتقال حرارت از جمله لوله ها و پمپ ها
5.تجهیزات کنترل سیستم تهویه مطبوع از جمله شیر کنترل، شیر PICV و ترموستات فن کویل
 

چیلر هوا خنک چگونه کار می کند؟

 
علت اینکه به چیلر هوا خنک می گویند این است که نام آن بر مبنای یک نوع خنک سازی کندانسور گرفته شده است و در این سیستم، کندانسور توسط گردش اجباری هوای تولید شده بوسیله فن و الکتروموتور از روی کویل های کندانسور خنک می گردد.این نوع از چیلر از فرآیند سرمایش مرسم استفاده میکند و مانند سایر سیستم های تراکمی  توسط مصرف انرژی برق، برودت ایجاد میکند.
 
 

چیلر هوا خنک چه مزایایی دارد؟

 
یکی از مزیت های مهم چیلر هوا خنک این است که به علت بسته بودن سیستم، ما مجبور نیستم که  آب جبرانی را تامین و یا سختی گیری کنیم و بنابراین درشرایط بحران کم آبی و مشکلات  تعمیرات و نگهداری چیلر های آب خنک،این نوع از چیلر محبوبیت و کارایی بالایی دارد.
چیلر هواخنک در محیط های تقریبا مرطوب و یا با رطوبت بالا یک عملکرد مناسب دارد و در سطح وسیع جغرافیایی کاربرد دارد. این نوع از چیلر در فصل های مختلف  استفاده میشود و باید فقط فن های کندانسور را دور متغییر انتخاب کنیم وتوسط یک سنسور پروب داده های دمایی محیط را به کنترلر چیلر برای فرمان های مشخص منتقل کنیم.
 

چیلر هوا خنک چه اجزایی دارد؟

 
کمپرسور
کندانسور
فن کندانسور
شیر انبساط
اواپراتور
تابلو برق و سیستم کنترلی
نحوه انتخاب چیلر هواخنک
 
با یک حساب و کتاب ساده میتوانیم  متراژ مفید پروژه را بر عدد ۳۰ تقسیم کنیم  و تناژ تقریبی دستگاه را تعیین کنیم اما بهتر است با کارشناسان این کار مشورت کنیم.  کارشناسان کوهسار بنیس همیشه برای پاسخگویی شما آماده هستند.
 
مقدار ظرفیت چیلر هواخنک به دمای محیط بیرون ومحیط بستگی دارد و باید در کاتالوگ های استاندارد ارائه می شود. اصولا برای دمای محیط تابستان ۳۵ درجه ی سانتیگراد طراحی و عرضه میشوند اما در بسیاری از مواقع و در شرایط آب و هوایی مختلف این دما در فصل تابستان بالاتر میشود بنابراین باید محاسبات دقیقی توسط نرم افزارهای محاسبات بار برودتی ساختمان انجام شود.
 

چند نوع کندانسور هوا خنک وجود دارد؟

 
سه نوع چیلر هوا خنک داریم:

کندانسور شامل  لوله های مس و پره های آلومینیومی :

 
در محیط هایی که رطوبت بالا دارند این امکان وجود دارد که در محل جوش مس و آلومینیوم، خوردگی ایجاد شود و به همین دلیل این نوع از کندانسور طرفداران زیادی داشته واز نظر اقتصادی مقرون به صرفه است.
 

کندانسور تمام مس :

 
اگر محیط  رطوبت بالا داشته باشد جهت جلوگیری از خوردگی زیاد می توانیم از کندانسور مسی کامل  استفاده کنیم که البته هزینه آن بسیار بالا ست.

کندانسور میکروچنل آلومینیوم فین:

 
کندانسور میکروچیل در حال حاضر در اروپا طرفداران زیادی پیدا کرده است و دلیل این امر وزن پایین، مقاومت بالا در برابر خوردگی و قیمت پایین آن است. اما از معایب آن می توانیم به ضریب انتقال حرارت  پایین تر و هزینه تعمیر و نگهداری بالای  آن اشاره کنیم.
 

چیلر هواخنک با کندانسور جدا :

 
خصوصیت مهم چیلر هوا خنک این است که می توانیم  کندانسور آن را از دستگاه جدا کنیم یعنی زمانی که  مشکلی در محل قرار گیری دستگاه ایجاد شود یا شرایط  ویژه آب و هوایی به وجود آید مثل طوافان شن یا گرد و غبار و... برای حفاظت از بخش های مهم  دستگاه مثل کمپرسور و اواپراتور، آنها را در فضای داخل و حیط بسته قرار دهیم و تنها کندانسور را در محیط بیرون باشد.
 
 
 

کلمات کلیدی: چیلر،چیلرهواخنک، خرید چیلر،تولید چیلر،سفارش چیلر، تولیدکنندگان چیلر، قیمت چیلرهواخنک، قیمت سفارش چیلر، ساخت چیلر، چند نوع کندانسور هوا خنک وجود دارد؟