هواساز
شناخت هواساز

شناخت هواساز

ساختار هواسازها
۱۳۹۷/۰۳/۲۲

 
هواساز (Air Handling Unit) دستگاهی است که گردش هوا را در سیستم های  تهویه مطبوع کنترل می کند
هواسازها اصولا  جعبه های  فلزی بزرگی هستند که دارای چند بخش : کویل های گرم و سرد،محفظه فیلتر،دمپر، دمنده و صداگیرهستند هواساز ها معمولا به مجرای کانالی سیستم های تهویه مطبوع، یعنی جایی که هوای برگشتی ساختمان باید به آنجا رود ول شده و گاهی نیز هواساز هوای تازه وهوای برگشتی را ازفضای داخل دریافت می کنند.
 
هواسازهای کوچک شامل کویل، فیلتر هوا و دمنده می باشند و به عنوان ترمینال یونیت معرفی می شوند. که به این ترمینال یونیت های ساده ، کویل دمنده یا فن کوئل می گویند. هواساز های بدون برگشت هوا کاملا با استفاده از هوای تازه در شرایط استفاده %100 (Fresh Air) هواراازبیرون ئریافت میکنند وهیچ هوای برگشتی به داخل وارد نمیشود. هواسازهای طراحی شده برای بیرون ساختمان در روی پشت بام نصب می شود و به یونیت های پشت بامی معروفند.
 
ساختار
 
ساختار هواساز : اصولااطراف هواساز را با فریم های فلزی و پانل های توپر با توجه به پیکر بندی اجزای سیستم می سازند. بخش های داخل آن از کانال های فلزی تک لایه با پانل توپر فلزی روکش شده، ساخته می شوند. فلزها در بدنه سیستم جهت کارکرد طولانی مدت گالوانیزه می شوند. در واحد های فضای باز برای جلوگیری از نفوذ آب از صفحات ضد آب در محل های اتصال استفاده می کنند.
هواسازهای که  بزرگتر هستند معمولا با قاب های فولادی مربعی با دو لایه روکش و پانل های عایق ساخته می شوند.چنین طراحی افت حرارتی دستگاه وسروصدا رانیزکم میکند. این هواسازهاگاهی تاچند  مترطول دارند و درکانالهای دنبال هم ساخته میشوند.
 
 
 
اجزای یک هواساز
 
 
1.کویل های سرد و گرم
 
 کویل های  سرد و گرم هواسازها برای تهیه هوا و رطوبت مناسب نیاز به تولید گرما و سرما دارند. این شرایط با استفاده از مبدل های حرارتی داخل هواسازها تامین می شوند. هوا را با عبور از روی این کویل ها گرم یا سرد می کنند، مبدل ها از آب داغ یا بخار در گرمایش و آب سرد در سرمایش استفاده می کنند. جنس کویل ها از مس یا فین آلومینیومی برای انتقال حرارت بهتر می باشند. در کویل سرد صفحاتی برای تخلیه میعانات وجود دارد. آب داغ کویل ها توسط بویلر و آب سرد توسط چیلر فراهم می شود. سنسورهای دما درجه حرارت کویل ها را نظارت می کنند. اگر رطوبت مورد نیاز باشد کویل سرد بیش از حد خنک شده تا به نقطه شبنم رسیده و تراکم اتفاق بیافتد. کویل های گرم بلافاصله بعد از کویل های سرد قرار دارد تا هوا را بازگرمایش کند. و به دمای مطلوب برساند. این کار کاهش سطح رطوبتی هوا را تامین می کند.
 
2. فیلتر
فیلترهای هوا همیشه در حال گرفتن غبار و گرد و خاک برای ارائه هوایی تمیز در ساختمان ها کار می کنند. فیلتر ها در ابتدای دستگاه نصب می شوند تا هر گونه آلوگی را در پایین دست جریان به خود جذب کند. فیلترها بسته به میزان تصفیه هوا در امتداد هم تعبیه می شوند تا به ترتیب از ذرات درشت به ریز هوا را تصفیه کنند. فیلتر های پانلی از لحاظ جاگزینی و نگه داری، ارزانتر از فیلترهای کیسه ای هستند.
 
 
3تجهیزات کنترلی
 
 تجهیزات کنترلی وظیفه کنترل مباحث مختلف از جمله: سرعت جریان هوا، دمای هوا، درجه حرارت هوای مخلوط شده، رطوبت، کیفیت هوا را بر عهده دارند. کنترلر ممکن است یک ترموستات ساده خاموش/روشن یا سیستم پیچیده کنترل هوشمند ساختمانی باشد.
 
 
4.محفظه اختلاط
 
به علت حفظ کیفیت هوای داخل ساختمان، هواسازها تا حدی اجازه ورود هوا از خارج به داخل می دهند. در آب و هوای معتدل، مخلوط کردن مقدار مناسب هوای خنک بیرون با هوای گرم برگشتی می تواند دمای مطلوب را فراهم کند. درمحفظه اختلاط دمپرهایی برای کنترل ورود هوای تازه و هوای برگشتی در نظر گرفته شده است.
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی :هواساز،خرید هواساز،سیستم تهویه مطبوع،سیستم خنک کننده،طراحی سیستم تهویه مطبوع،ساخت سیستم تهویه مطبوع،خرید سیستم تهویه مطبوع،فروش سیستم تهویه مطبوع