سیستم تهویه مطبوع
کاربردها و ساختارهای سیستم تهویه مطبوع

کاربردها و ساختارهای سیستم تهویه مطبوع

نحوه عملکرد در انواع سیستم تهویه مطبوع
۱۳۹۷/۰۳/۳۱

 
سیستم های تهویه مطبوع
 
 سیستم هواساز اصلی سیستم در  واقع در موتورخانه ها،هوای مورد نیاز را تا زمان رسیدن به شرایط مطلوب تهویه کرده و آن را به فضا و مکانهای  مورد نظر ارسال می کند. در ساختمان های کوچک به جای استفاده از هواسازها و داشتن موتورخانه و سیستم مرکزی، از پکیج ها برای تامین گرمایش و سرمایش استفاده می شود.
 سیستم توزیع هوا که در واقع شامل شبکه کانال کشی میباشد هوای تهویه شده را به فضاهای مورد نظر تغذیه می کند.
 سیستم کنترل اتوماتیک  با کنترل و موقعیت دهی به تمام کلیدها، شیرها و دمپرهای هوای موجود در سیستم هوای مرکزی و سیستم توزیع، دبی و دمای هوا و آب موجود در سیستم را تنظیم و کنترل می کند.
 
دستگاه هواساز اصلی
ساختمان های بزرگ معمولا شامل یک واحد هواساز اصلی یا موتورخانه ی اصلی هستند و تمام تجهیزات مربوط به گرمایش و تهویه هوا داخل این بخش قرار دارد.هوای تهویه شده در این بخش توسط شبکه کانال ها به فضاهای مورد نظر ارسال می شود. با توجه به میزان آسایش لازم در ساختمان، سیستم مرکزی می تواند یکی از انواع زیر باشد:
 
 فقط گرمایش و تهویه
 گرمایش، تهویه و سرمایش
گرمایش، تهویه، سرمایش و رطوبت زنی یا رطوبت زدایی
 
سیستم دارای فقط گرمایش :
 
هر سیستم مرکزی باید دارای یک بانک فیلتر باشد. این فیلترها باعث می شوند که تجهیزات از کثیف شدن مصون بوده و هوای تمیز و سالم را برای ساکنان فراهم می کند. نوع و میزان بازدهی فیلترهای به کار رفته در بانک فیلتر، میزان تاثیرگذاری این بانک را تعیین می کند.
کویل گرمایشی به هوای عبوری گرما اضافه می کند. آب گرم درون لوله های کویل در جریان است. پره های فلزی موجود روی لوله ها به انتقال حرارت بین آب و هوای عبوری از روی کویل و بین لوله ها کمک می کند. آب گرم درون کویل توسط یک پمپ از دیگ تغذیه شده و مجدداً باز می گردد. (Circulation)
برخی از کویل های گرمایشی ممکن است توسط بخار آب تغذیه شوند که در این صورت دارای درجه حرارت بالاتری خواهند بود.
 
گرمایش و سرمایش :
در واقع همان سیستم سرمایش قبلی است با این تفاوت که آب خنک شده توسط چیلر به وسیله یک پمپ به درون کویل سرمایشی ارسال می شود و آب موجود درون کویل، گرمای هوای عبوری را گرفته و باعث خنک شدن آن می شود. چیلر یک واحد تبرید است که آب را به منظور گردش در کویل های خنک کننده، خنک می کند. در کویل سرمایشی برخی از سیستم های کوچک به جای آب خنک شده از ماده ی مبرد استفاده می شود در واقع  کویل های گرمایشی و سرمایشی به صورت سری قرار داده میشوند، یعنی هوای مخلوط قبل از رسیدن به فن باید از هر دو کویل گرمایشی و سرمایشی عبور کند. هنگامی که کویل ها به صورت سری واقع شده باشند می توان در صورت نیاز گرمایش یا سرمایش را تامین کرد، اما کویل گرمایشی و کویل سرمایشی هم زمان نمی توانند در حال کار باشند. اگر هر دو کویل به طور هم زمان در حال کار باشند اثر یکدیگر را خنثی می کنند و این، اتلاف انرژی و بالا رفتن هزینه های کارکرد تاسیسات را به دنبال خواهد داشت. 
 
 
گرمایش، تهویه، سرمایش و رطوبت زنی یا رطوبت زدایی
 
در این نوع  کویل ها به صورت موازی نصب شده اند، کویل ها در پایین دست فن تعبیه شده اند. با داشتن یک سیستم کانال کشی مناسب این امکان وجود خواهد داشت که این سیستم بتواند در صورت نیاز به طور هم زمان برای برخی از مناطق ساختمان گرمایش و برای نواحی دیگری از ساختمان سرمایش را تامین کند.
 
 
سیستم کامل
تمام سیستم ها قطعا دارای تمام این اجزا نیستند. این مطلب خصوصا  در مورد رطوبت زن ها صدق میکند. رطوبت زن ها فقط در ساختمان هایی به کار می روند که در آن ها از نظر رطوبت به شرایط ویژه ای نیاز باشد.
بعضی  از این مکان ها عبارتند از آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و ساختمان هایی که دارای اتاق های پاک (Clean Rooms) هستند.
در بیشتر سیستم ها، کانالی برای تخلیه هوا (Exhaust Air "EA") در نظر گرفته می شود. وجود کانال تخلیه این امکان را فراهم می کند که مقداری از هوای برگشتی از ساختمان تخلیه شده و به حفظ فشار مثبت در ساختمان کمک می کند.
به برخی از سیستم ها فن هوای برگشتی اضافه می شود تا از این طریق بر مقاومت و افت فشار جریان غلبه کرده و امکان کنترل دقیق تر هوای برگشت و تخلیه فراهم شود.
توجه کنید که در این سیستم کویل ها به صورت سری نصب شده اند. چیدمان موازی این سیستم نیز مانند سیستم موجود است با این تفاوت که در چیدمان موازی کویل ها در پایین دست فن تغذیه هوا نصب می شوند.
 
 
 
موارد دیگر از دستگاه های گرمایش و سرمایش
 
درساختمان های تجاری کوچک  و یا ساختمانهای مسکونی احتمال دارد به جای استفاده از هواساز مرکزی و داشتن موتورخانه از دیگر وسایل و دستگاه ها برای تامین گرمایش و سرمایش استفاده کنند.
 
واحدهای یکپارچه :
واحدهای یکپارچه یا پکیج ها به دستگاه ای اطلاق میشود که به صورت کامل و آماده ارایه می شوند. تمام نصاب ها باید دستگاه را در محل مورد نظر نصب و تنظیم کرده و برق و موارد لازم را به آن متصل کنند. نام دیگر این دستگاه ها، دستگاه های خودکار  می باشد.
 
واحدهای پشت بامی :
واحدهای پشت بامی دستگاه یکپارچه ای است که در بام ساختمان نصب می شود. این دستگاه معمولاً دارای هر دو کویل گرمایشی و سرمایشی می باشد.
 
کوره های هوای گرم : 
ساختمان های مسکونی و تجاری کوچک معمولاً دارای کوره های هوای گرم هستند یک فن، هوا را از روی یک مبدل حرارتی که با احتراق گاز طبیعی، گازوییل  در مشعل گرم می شود عبور می دهد و هوای گرم به داخل فضاهای مورد نظر ارسال می شود.
 
سیستم دو تکه :
سیستم دو تکه شامل یک کوره هوای گرم میباشد  که به آن یک کویل سرمایشی اضافه شده است و بنابراین می تواند در صورت نیاز سرمایش یا گرمایش را تامین کند. چون کمپرسور و کویل کندانسور (که حرارت گرفته شده از فضای مورد نظر را دفع می کند) بخش سرمایشی دستگاه در بیرون ساختمان نصب می شوند به این سیستم دوتکه گفته می شود. این سیستم ها در ساختمان های مسکونی و تجاری کوچک مورد استفاده قرار می گیرند.
 
واحدهای اتاقی :
واحدهای اتاقی در تهویه اتاق هتل و فضاهای دیگری که لازم است به صورت مستقل کنترل شوند به کار می رود. واحدهای اتاقی دارای یک فن و یک کویل گرمایشی (فقط گرمایش)، یک فن و یک کویل سرمایشی (فقط سرمایش) یا دارای هر دو کویل گرمایشی و سرمایشی باشند. کویل گرمایشی ممکن است از آب گرم، یک گرمکن الکتریکی یا کویل کندانسینگ پمپ حرارتی استفاده کند. کویل سرمایشی نیز می تواند توسط آب خنک شده یا مبرد تغذیه شود
 
 
 
 

کلمات کلیدی:سیستم تهویه مطبوع،ایرکاندیشن،خرید سیستم تهویه مطبوع،طراحی سیستم تهویه مطبوع،هواساز،خرید هواساز،فروش هواساز،کندانسور هوایی،کندانسور آبی،خرید کندانسور آبی،خرید کندانسور هوایی