سیستم تهویه مطبوع
انواع سیستم تهویه مطبوع

انواع سیستم تهویه مطبوع

ساختار انواع سیستم تهویه مطبوع
۱۳۹۷/۰۴/۱۳

از اصلی ترین  بخش های  ساختمان می توان به  بخش تهویه مطبوع اشاره کرد در واقع  این بخش دقیقا می تواند بر رفاه و آسایش ما در ساختمان بسیار تاثیر گذار باشد چون  در واقع عمل هوا رسانی چه برای فصلهای سرد  و چه برای فصلهای  گرم برای مکان های مختلف امری بسیار  ضروری است شاید برای همین است که امروزه به مبحث تهویه مطبوع ساختمان نسبت به گذشته بیشتر  به صورت علمی و عملی پرداخته می شود.
 در بسیاری از کارخانجات نگه داری مواد غذایی مبحث تهویه مطبوع ساختمان جز مهم و جدا ناپذیر آن واحد تولیدی است چرا که اگر امر هوا رسانی و تهویه خوب صورت گیرد  تاثیر مثبتی بر ماندگاری بیشتر محصولات خوراکی و فاسد شدنی می گذارد.با توجه به مقدار حجم هوا رسانی و در واقع میزان کیفیت مورد نیاز برای تهویه مطبوع ساختمان باید از دستگاه هایی با ظرفیت مناسب استفاده کرد و در طول سال نیز مورد کنترل قرار گیرند.در واقع باید بدانیم که با چه روشی می خواهیم میزان بار بروی دستگاه را تخمین بزنیم و بر این مبنا می توانیم راندمان واقعی ان را نیز محاسبه کنیم و اگر نیاز بود از دستگاهی با حجم و ظرفیت بیشتر استفاده کرد.اصولا تهویه مطبوع شامل مواردی همچون سرمایش-گرمایش-رطوبت زنی و رطوبت زدایی هوا می باشد.ما در تهویه مطبوع ساختمان باید بتوانیم سه فاکتور رطوبت و دما و سرعت جربان هوا را تحت کنترل خود داشته باشیم و با کنترل این سه فاکتور می توان امیدوار بود که هوا رسانی به نحو احسن و مطبوع صورت می گیرد.
 
طبقه بندی سیستم تاسیسات تهویه مطبوع
 
۱- سیستم تهویه مطبوع تمام هوا
 
 این شیوه با آب گرم که  دمای آن 70 تا 90 درجه است انجام می شود. 
 
۲- سیستم های آب و هوا – آب
در سیستم تهویه مطبوع ساختمان که از مدل هوا و آب استفاده می کنند در واقع مزیت ها و معایب روش های تمام هوا و تمام آب را در خود جای داده اند.گرمایش در این سیستم ها معمولا توسط آب انجام می شود و عمل سرمایش نیز توسط هوا رخ می دهد. عمل گرمایش توسط آب نیز به دو شیوه مختلف می تواند در یک سیستم تهویه مطبوع ساختمان صورت بگیرد . در این شیوه نیز با اب داغ همراه با تحت فشار قرار دادن کل سیستم انجام می شود که این عمل منجر به افزایش درجه حرارت آب تا 180 درجه خواهد شد.
 
۳- سیستم تهویه مطبوع تمام آب
  در سیستم تهویه مطبوع ساختمان که با شیوه تمام آب هوا رسانی و ایجاد شرایط مطلوب قرار است انجام شود باید دقت کنیم  که نمی توانیم رطوبت هوا را با این روش تغییر دهیم اما شاید به دلیل اینکه آن دارای حجم کمی بوده و در نهایت هم هزینه راه اندازی آن کمتر از شیوه های دیگر است در بسیاری از مواقع بر دیگر سیستم ها ترجیح داده می شود.سیال ناقل در این سیستم در واقع حرارت و برودت آب است.آب در موتورخانه و یا دیگ آبگرم به درجه حرارات بالایی رسیده و برای گرمایش ساختمان در سرما مورد استفاده قرار می گیرد.عمل تهویه مطبوع ساختمان در فصل گرما نیز بدین صورت انجام می گیرد که در موتورخانه از چیلر و یا آب سرد کن برای تهیه آب سرد کمک می گیرند و این آب به داخل کویل های مبدل حرارتی اتاق ها انتقال یافته با وجود یک فن می تواند براحتی هوا رسانی و خنک سازی محیط را انجام دهد.
 
دو انتخاب اصلی در سیستم تهویه مطبوع : 
 
الف – استفاده از سیستم های مستقل در  هر واحد 
- اسپلیت یونیت دیواری
- اسپلیت یونیت کانالی
- سیستم مینی چیلر
- سیستم VRF
در شیوه های بالا  بهترین محل نصب کندانسورها در پشت بام است اما  به این  شرط است که تعداد طبقات بیشتر از سه تا چهار طبقه نباشد. در مجتمع های بلند مرتبه کندانسورها در تراس نصب شده و باید ملاحظات خاص در خصوص پوشش مطلوب معماری کندانسورها پیش بینی شود.
 
 
اسپلیت یونیت کانالی
 
استفاده از اسپلیت کانالی به شرطی که برای تمام فضاهای آپارتمان دستگاه های مستقل پیش بینی شده و از بهره وری سیستم نکاهد ، به معماری داخلی واحدها کمک شایانی نموده و انتخاب بهتری نسبت به اسپلیت های دیواری بوده و در این حالت بهره بردار آسایش بیشتری را
نسبت به اسپلیت دیواری تجربه خواهد کرد . البته تعدد کندانسورها در این حالت باعث نیاز به فضای زیادی در تراس ها یا پشت بام ها خواهد شد و تعمیر و نگهداری این سیستم را هم مشکل تر خواهد نمود.
اگر یک اسپلیت کانالی چندین فضا را پوشش دهد، قابلیت کنترل موضعی درجه حرارت از دست رفته و باعث افزایش مصرف برق و کاهش بهره وری می شود . طبیعتا قیمت تمام شده اسپلیت های کانالی بسیار متفاوت با اسپلیت های دیواری  .
 
اسپلیت یونیت دیواری
 
استفاده از اسپلیت های دیواری اقتصادی ترین روش برای تهویه واحدها است. این گزینه برای ساختمان های کوچک نسبتا مناسب بوده ولی بنظر می رسد انتخاب خوبی برای برج ها و ساخت و سازهای لوکس نبوده و به کیفیت ساخت آسیب برساند . طول عمر اسپلیت های دیواری بطور
متوسط 8 سال می باشد.
 
مینی چیلر
 
استفاده از مینی چیلر از نظر فنی انتخاب بهتری نسبت به اسپلیت بوده و باعث کاهش نسبی در مصرف برق و تجمیع کندانسورهای هر واحد می شود. امکان کنترل دما در فضاهای مختلف نیز از مزایای این سیستم است، اما گزینه مینی چیلر باعث اختصاص بخش قابل توجهی از
تراس به کندانسور دستگاه خواهد شد . با توجه به قیمت های بالای تمام شده در این گزینه و عدم ایجاد ارزش افزوده ای در مارکتینگ ساختمان )در مقایسه با اسپلیت کانالی( معمولا این گزینه با اقبال سازندگان مواجه نمی شود. طول عمر مینی چیلر بطور متوسط 12 سال است.
vrf استفاده از وی آر اف نیز انتخاب بهتری نسبت به اسپلیت بوده و باعث کاهش قابل توجه در مصرف برق و تجمیع کندانسورهای هر واحد می شود. امکان کنترل دما در فضاهای مختلف نیز از مزایای این سیستم است.
در سیستم وی آر اف با انتقال کندانسورها از نمای ساختمان به نقاط کور می توان کمک شایانی به ارتقای معماری و نمای ساختمان کرد که این از مزایای این سیستم است. علیرغم مزایای نسبی وی آر اف با توجه به قیمت های بالای تمام شده در این گزینه معمولا سرمایه گذاران از انتخاب آن اجتناب می کنند. طول عمر وی آر اف بطور متوسط 12 سال است. در سیستم وی آر اف ، معمولا امکان نصب کندانسورها در پشت بام و محوطه برج های بلند مرتبه وجود دارد ، ولی این امر مستلزم صرف هزینه بیشتر بابت افزایش ظرفیت کندانسورها و اختصاص رایزرهای زیادی به لوله کشی های مسی از مقطع طبقات تا پشت بام و نصب تعداد زیادی کندانسور وی آر اف در پشت بام هر برج است که در مجموع این روش را غیر اقتصادی ساخته و هزینه تمام شده وی آر اف را نسبت به نصب همان کندانسورها در تراس آپارتمان حدود 25 درصد افزایش می دهد.
 
 
ب - استفاده از سیستم تهویه مطبوع مرکزی
 
در این حالت انتخاب های موجود به ترتیب از کمترین قیمت تمام شده عبارتند از :
– سیستم چیلر- فن کویل
– سیستم وی آر اف
در روشهای فوق اولین مزیت اساسی ، کاهش چشمگیر مصرف برق واحدها و ارتقای سطح آسایش سیستم تهویه مطبوع برای بهره برداران است. همچنین با حذف کندانسورها، هزینه های معماری ناشی از استتار کندانسورها در نمای ساختمان منتفی می شود. از مزایای دیگر سیستم
مرکزی عدم الزام سرمایه گذاران به ساخت تراس های متعدد و احیای فضای تراس ها می باشد که نقشی اساسی در ارتقای معماری و بهبود کیفیت ساخت وساز پروژه خواهد داشت.
انتخاب سیستم مرکزی می تواند منجر به کاهش خرید دیماند برق مورد نیاز پروژه و کاهش ظرفیت پست های برق، تابلوها، کابل کشی ها، کنتور برق واحد ها و کلیه موارد مربوط به آن شود. بدیهی است کاهش سرمایه گذاری اولیه در این بخش مورد توجه سرمایه گذاران بوده و حرکتی
شایسته در راستای سیاست های کلان کشور باشد . طول عمر متوسط 25 سال در سیستمهای مرکزی باعث اقتصادی شدن این سیستمها نسبت به سیستمهای مستقل تهویه مطبوع است.
 
 
مقایسه سیستم های تهویه مرکزی
 
اگرسیستم مرکزی وی آر اف و چیلر را مقایسه کنیم - فن کویل، معمولا" سیستم وی آر اف دارای 20 درصد هزینه اولیه بالاتر نسبت به چیلر و فن کویل است . مصرف برق در وی آر اف نیز به مقدار جزیی از سیستم چیلر و فن کویل کمتر است.در حالت دیگر با توجه به جدید بودن تکنولوژی وی آر اف و عدم تجربه کافی سرویس کاران در تعمیرات این سیستم ها، همچنین به دلیل تعدد و پراکندگی کندانسورها و گران بودن خدمات و قطعات یدکی، این سیستم ها هزینه نگهداری بالاتری ) نسبت به چیلر و فن کویل ( را در زمان بهره برداری به بهره بردار تحمیل خواهد کرد .
هزینه لوله کشی های شبکه وی آر اف نیز در حدود 40 درصد قیمت تجهیزات نصب شده می باشد که در هنگام انتخاب این سیستم ها باید جزو هزینه های اولیه لحاظ شود. اختصاص رایزرهای زیاد به لوله کشی های مسی از مقطع طبقات تا پشت بام یا طبقه همکف و نصب تعداد زیادی کندانسور در پشت بام یا محوطه هر مجتمع و بحث جانمایی این تعداد کندانسور از نقاط ضعف این سیستم است. البته مزیت وی آر اف در عدم مصرف آب قابل توجه بوده و از مزایای مهم این سیستم است.
چیلرها دو نوع دارند یکی  آب خنک و دیگری هوا خنک .
 چیلر آب خنک شامل برج خنک کن با پمپ و مدار گردش مربوط به خود بوده و علاوه بر نیاز شدید به نگهداری این بخش، نیازمند فضای قابل توجهی برای موتورخانه است. چیلر آب خنک بصورت تبخیری کار کرده و مصرف آب زیادی  دارد که شاید بزرگترین امتیاز منفی این سیستم باشد. امروزه در کشورهای صنعتی که دارای طبیعت خشک می باشند به منظور صرفه جویی در مصرف آب، عموما چیلرهای آب خنک را از مدار خارج کرده و چیلرهای هوا خنک را جایگزین آن کرده اند. بدین ترتیب استفاده از چیلرهای هواخنک در پروژه های داخلی نیز به سرعت در حال ربودن گوی سبقت از چیلرهای آب خنک است. 
هزینه لوله کشی در سیستم چیلر و فن کویل حدود 20 درصد قیمت تجهیزات نصب شده است که اقتصادی تر از گزینه وی آر اف است. چیلر هواخنک می تواند در محوطه یا پشت بام مجتمع نصب شده و مساحت مورد نیاز برای نصب چیلر به میزان قابل توجهی از مساحت مورد نیاز برای نصب کندانسورهای متعدد وی آر اف کمتر است. چیلر هوا خنک مصرف آب نداشته و فقط یک بار آب گیری می شود. ضمنا  تعمیر و نگهداری چیلر و فن کویل اقتصادی تر از سیستم وی آر اف مرکزی می باشد
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی :سیستم تهویه مطبوع،خرید سیستم تهویه مطبوع،چیلر کندانسور آبی،چیلر کندانسور هوایی،خرید چیلر،ایرکاندیشن،پکیج یونیت،خرید پکیج یونیت،هواساز،خرید هواساز،فروش هواساز،ساخت هواساز