سیستم گرمایش
انواع سیستم گرمایش

انواع سیستم گرمایش

آشنایی با انواع سیستم گرمایشی
۱۳۹۷/۰۶/۰۳

 
 
گرمايش با شومينه: 
 
استفاده از شومينه از قديمی ترين و در عین حال هنوز جزء به روز ترین  سيستم های گرمایشی می باشد که نسبت به دیگر وسايل گرما زا تیپی لوکس تر و دکوراتيوتر دارد و مي توانیم آن را با هر سبک و نوع دکوری که در ساير اجزاي منزل خود از آن استفاده مي کنيم، هماهنگ کنیم.اين شیوه معمولا براي گرم کردن خانه هاي مسکونی و يا ويلاها مورد استفاده  قرار مي گيرد.
 
 
 معايب شومینه :
 
1.سیستم گرمايش ساختمان فقط با شومينه مجاز نیست و اصولا با سيستم های گرمايشی دیگر در ساختمان همراه است و معمولا بيشتر در مواقع ضروری مورد استفاده قرار مي گيرد. 
2.  اين شیوه يکي از شیوه های فانتزی است و نمی تواند توزيع مناسب گرما را انجام دهد.
3. هر شومينه نياز به لوله کشي گاز طبيعی، دودکش مجزا و تأمين هوای احتراق مناسب دارد، مانند بخاری و پکيج در ساختمان های با تعداد آپارتمان های زياد ، تعداد دودکش ها نيز زياد خواهد شد و محدوديت های اجرايی را به دنبال خواهد داشت. 
4.خطر نشت گاز خام و نشت گاز منو اکسيد کربن به داخل فضا، همچنين خطر کمبود اکسيژن محل نصب وجود دارد 
5.به علت اينکه مقداری از شعله مستقيماً به داخل محيط وارد می شود کثيف شدن سطوح داخلی ساختمان، ديوارها، پرده ها و غيره را به دنبال دارد.
 
 
گرمايش از کف در ساختمان: 
 
اين سيستم به طور کلی وقتی با سایر سیستم های حرارتی مقایسه میشود  نه تنها در صرفه جويی و بهينه سازی مصرف انرژی بلکه در مورد رفاه و آسايش ساکنان ساختمان ها داراي نقاط قوت بسياری مي باشد. در سالهای اخير، سيستم گرمايش از طريق کف در کشورهاي اروپائی و آمريکا بسيار متداول شده است و دليل اين گسترش روزافزون بهينه بودن مصرف انرژی، توزيع يکسان گرما در تمامي سطح و فضا و دوری از مشکلات موجود در ساير روش ها، به عنوان مثال سياه شدن ديوارها، گرفتگی و پوسيدگی لوله ها و… مي باشد.
 
 
 مزاياي سيستم گرمايش از کف:
 
1. سبکی وزن ساختمان ، افزايش ارتفاع اتاق ها
2.آسايش و آرامش ساکنین  در بیشترین حد ممکن
3.صرفه جويي در مصرف سوخت
4.ثابت بودن حرارت و استفاده از منابع حرارتی مختلف   
5.آزادی عمل در دکوراسيون داخل منزل 
6.هوای پاکيزه تر و خشک نشدن هوا
7.تميزی ديوارها و اثاثيه منزل  
8. خشک تر باقی ماندن زمينهای مرطوب و يا خيس
 
 
گرمايش از طريق حرارت مرکزی:
 
پر استفاده ترین نوع از شیوه های گرمايشی استفاده از سيستم های حرارت مرکزی مي باشد که تنها  حرارت مورد نياز ساختمان را در فصل های  سرد تامين مي کند. با ساخت ساختمان های بزرگ استفاده از وسايل حرارت موضعی نظير بخاری ها مشکلات زيادی را به همراه داشته است که براي حل اين مشکلات از سيستم های حرارت مرکزی استفاده مي شود.در سيستم حرارت مرکزی، حرارت توليد شده توسط يک سيال از طريق وسايل پخش حرارت نظير شوفاژ، فن کويل هاي زمينی، يونيت هيتر و کنوکتور در فضاهای ساختمان توزيع مي شود اما اين توزيع در فضا به صورت يک نواخت نمی باشد به عکس در ساير وسايل پخش حرارت نظير پکيج ها ، فن کويل های سقفی توزيع حرارت به صورت يک نواخت می باشد.
 
 
 
 مزايای سيستم حرارت مرکزی:
 
1.نیازی به نسب  مجرای خروج دود در محصول و یا تعبيه دودکش درديوار، سقف، پشت بام ندارد.
2.تنها می ‌توانیم با دسترسي به انشعاب گاز، ضمن رعايت دستورالعمل سازنده و استانداردهای مربوطه، امکان استفاده از گرمای مطبوع آن را فراهم کرد.
3. از نظر اقتصادی باصرفه تر است
 
 
 
 
گرمايش از طريق رادياتور قرنيزی:
 
این رادياتورها جايگزين خیلی مناسبی براي رادياتورها شوفاژ و گرمايش از کف هستند.
معمولا  رادياتورهای ديواری به علت سادگی در نصب و هزينه کم به عنوان يک سيستم گرمايشی  رايج در ساختمان ها مورد استفاده قرار مي گرفتند، اما اشکال بزرگ اين سيستم گرمايشی عدم همخوانی رادياتورها با دکوراسيون هاي متنوع امروزی و اشغال فضای با ارزش اتاق ها توسط اين رادياتورها است.
سيستم گرمايش از کف نيز با وجود اينکه مشکلات رادياتور هاي شوفاژ را ندارد، اما به علت دسترسي سخت به هنگام تعمير آن، همچنين پاسخ بسيار کند سيستم گرمايش از کف به هنگام روشن و خاموش شدن و متصاعد نمودن گرد و غبار و کرک هاي روي کف به سمت بالا معايب زيادي را به همراه دارد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی :گرمایش،سیستم گرمایش،سیستم گرمایشی،خرید سیستم گرمایشی،تهویه مطبوع