چیلرها
چیلر تراکمی هوایی

چیلر تراکمی هوایی

قسمت آخر
۱۳۹۷/۰۸/۱۴

انواع کمپرسور در چیلرهای تراکمی:
 
زمان انتخاب و خرید چیلر هوایی به جز توجه به نوع کمپرسور باید  به تعداد ، ظرفیت و برند کمپرسور چیلر که مهم ترین قطعه چیلر است باید توجه کنید
 
مکانیزم فشرده سازی گاز مبرد در كمپرسورهايی كه در چيلر های تراكمی استفاده می شوند، متفاوت است. این كمپرسورها به پنج گروه زیر تقسيم می ‌گردند:
 
 
1.كمپرسورهای پيچی (Screw)
 
2.كمپرسورهای حلزونی (Scroll)
 
3كمپرسورهای رفت و برگشتی يا پيستونی (Reciprocating)
 
4.كمپرسورهای چرخشی (Rotary)
 
5.كمپرسورهاي سانتريفيوژ 
 
 
از لحاظ شیوه ارتباط محفظه كمپرسور و موتور الكتريكی هم كمپرسورها به سه دسته زیر تقسيم مي‌گردند:
 
1.كمپرسور های بسته 
در این نوع کمپرسورها موتور الكتريكی و محفظه كمپرسور در يك پوسته نصب شده‌اند و در صورت خرابی، كمپرسور و يا الكتروموتور قابل تعمير نیستند‌ بنابراین در ظرفيت‌های كوچك ساخته می‌شوند. در كمپرسورهاي نيمه بسته موتور و الكتروموتور در يك پوسته دو قسمتی قرار دارند. به ‌عبارت ديگر قسمت موتور و كمپرسور كاملاً مشخص می‌باشد ظرفيت اينگونه كمپرسورها معمولاً متوسط بوده و از ظرفيت كمپرسورهای بسته بيشتر می ‌باشد. در كمپرسورهای باز محفظه كمپرسور و الكتروموتور جدا از يكديگر می ‌باشند و توسط كوپلينگ به يكديگر متصل می گردند. اين -كمپرسورها در ظرفيت‌های بالا ساخته می شوند.
 
2.كمپرسورهای نيمه بسته
 
3.كمپرسورهای باز 
 
 
کندانسور در چیلرهای هوایی:
 
کندانسور در واقع یک مبدل حرارتی است که اجازه می دهد گرما از مبرد به هوا منتقل شود. کندانسور چیلرهای تراکمی هوایی با هوا خنک می شوند. کندانسورهای هوا خنک از لوله های مسی  و فین های آلومینیومی  تشکیل شده اند.مقایسه کندانسور هوا خنک و آب خنک
 
1.خنك شونده با آب 
2.كندانسور تبخيري
3.خنك شونده‌ با هوا
 
انواع اواپراتور در چیلر تراکمی:
اواپراتورها  در سیستم های تبرید نوعی مبدل حرارتی است که گرما را از آب به گاز مبرد منتقل می کند. کارکرد آنها در چیلرهای تراکمی هوایی یا آبی به این صورت است که گاز سرد پس از عبور از شیر انبساط، گرمای آب درون اواپراتور که از کویل فن کویل ها یا هواساز ساختمان وارد می شود را جذب می کند. اواپراتورها از نظر ساختمان به 3 دسته تقسيم مي‌شوند:
 
 
1.صفحه‌ ای : اواپراتورهای صفحه ای از دو صفحه فلزی كه بر روي آنها شيارهايی براي عبور مبرد ايجاد گردیده، ساخته شده‌است. نوع ديگرآن، از لوله‌ای که بين دو صفحه فلزی واقع شده است، تشكيل گردیده که صفحات در انتها به يكديگر جوش مي‌شوند. در اين نوع اواپراتورها برای ايجاد تماس حرارتی مطلوب بين صفحات و لوله حامل مبرد ، فضای بين صفحات را با محلول اتكتيك پر می كنند.
 
 
2.پوسته و لوله‌ای: معمولاً از لوله‌های فولادی و مسی ساخته ميی شوند. از اين نوع كويل برای سرد كردن مايعات استفاده میشود.
 
3.اواپراتور پره‌دار: نوعی از اواپراتور‌ها نوع پوسته و لوله‌ای ميیباشند كه در آنها به منظور افزايش سطح خارجي و در نتيجه بهبود راندمان سرد كردن هوا ، پره‌هایی (فين) به عنوان سطح ثانويه جذب حرارت بر روی لوله‌ها قرار گرفته‌اند. (افزايش انتقال حرارت از لوله به هوا) ضمناً به منظور جلوگیری از اتلافات حرارتی، می توان بدنه اواپراتور را عایق کرد.
 
 
 
 

کلمات کلیدی : چیلر،خرید چیلر،سردخانه،خرید سردخانه،چیلر تراکمی،خرید چیلر تراکمی،فروش چیلر،چیلرجذبی،انواع چیلر