تونل انجماد
انواع تونل انجماد

انواع تونل انجماد

تفاوت تونل انجماد و سردخانه
۱۳۹۸/۰۴/۰۲

انواع تونل انجماد
 
تونل های  انجمادی که در فرآیند انجماد سریع استفاده میشوند را می‌توانیم  به دو دسته تونل انجماد خطی و مارپیچ تقسیم کنیم.
 
ضمنا تونل انجماد را بر اساس کاربرد مورد نظر آن نیز می‌توانیم به تسمه نقاله مجهز نمود این مورد بیشتر در خطوط تولید مورد استفاده قرار گرفته است تونل انجماد خطی تا ۱۲ تن در ساعت و تونل انجماد مارپیچی تا ۳ تن در ساعت می‌تواند ظرفیت داشته باشد.
 
انواع تونل انجماد
 
تونل انجماد IQF خطی:
 
این نوع تونل انجماد سریع و تکدانه محصولات را با خاصیت غوطه ور سازی محصول در هوای سرد (Fluidization) امکانپذیر میکند. 
 ظرفیت این نوع تونل ها از ۲۰۰ کیلوگرم در ساعت تا ۱۲۰۰۰ کیلوگرم در ساعت بوده و جهت انجماد فوری محصولات زیر کار برد دارند. سبزیجات مانند  نخود فرنگی، لوبیا سبز، باقلا، ذرت شیرین، قارچ، فرنچ فرایز، هویج، گل کلم، پیاز، گوجه فرنگی، بروکلی، کلم بروکسل و انواع سبزیجات دیگر.
 
 
 
تونل انجماد نوع مارپیچی (اسپیرال) : 
 
این نوع تونل با ظرفیت انجماد از ۱۰۰ کیلوگرم در ساعت تا ۳۰۰۰ کیلوگرم در ساعت و بیشتر ساخته میشوند این نوع تونل ها معمولا بصورت پیوسته و در خط تولید برای انجماد فوری محصولات زیر بکار میروند.
*انواع طیور از جمله قطعات مرغ و جوجه، پاته و فیله مرغ، مرغ سوخاری و سایر محصولات
* گوشت قرمز نظیر پاته گوشت، قطعات گوشت، میت بال، همبرگر خام و محصولات مشابه
 
 
تفاوت تونل انجماد و سردخانه :
 
تفاوتی  که بین تونل انجماد و سردخانه های نگهداری وجود دارد در اواپراتور های آنها بوده هست در تونل انجماد اواپراتور به صورت ایستاده بوده تا باد به صورت مستقیم در محصول حرکت کند ضمن اینکه برای جریان بهتر باد سقف کاذبی نیز ایجاد می نمایند که حرکت باد را به صورت چرخشی سیرکوله نماید.
 
این نوع اواپراتور ها با توان برودتی بالا، فاصله فین زیاد و دمند های هوا با حجم هوادهی و فشار استاتیك بالا طراحی و ساخته میشوند. یك سردخانه هست كه محصول در آن چیده شده و سیستم برودتی آن روشن خواهد شد
 
تفاوت دیگر سردخانه با تونل در این است که در تونل، انجماد محصول در زمان كمی (مثل ۸ الی ۱۰ ساعت) انجام می شود. اگر محصول در زمان كمی منجمد نشود، دمای مغز محصول پائین نمی رود و نمی توان برای مدت طولانی آنرا نگهداری نمود در تونل سرعت هوا باید بالای ۳ متر در ثانیه باشد.
 
 
 
 

کلمات کلیدی : تونل انجماد،تونل انجاد افقی،تونل انجماد خطی،سردخانه،سفارش تونل انجماد،خرید تونل انجماد،خرید تونل انجماد تهران،خرید تونل انجماد گرگان