سردخانه
سردخانه چه نوع هایی دارد ؟

سردخانه چه نوع هایی دارد ؟

سردخانه چه نوع هایی دارد ؟ انوع سردخانه
۱۳۹۸/۱۱/۲۱

سردخانه چه نوع هایی دارد ؟ انواع سردخانه
 
سردخانه، یک مجموعه ساختمان و تأسیساتی می باشد که  شرایط لازم برای نگهداری محصولات کشاورزی، مواد غذایی و سایر مواد یا کالاهای فاسدشدنی از نظر دما، رطوبت نسبی و… به طور مصنوعی را دارد . سردخانه می‌تواند شامل  سالن‌های یک مداره (یکی از دو حالت بالای صفر یا زیر صفر) و دو مداره (هر دو حالت بالای صفر و زیر صفر) باشد.
 
سردخانه بوسیله عامل های خنک کننده و جهت  نگهداری محصولات غذایی در طولانی بکار میرود. عوامل خنک کننده کمپرسورها و لوازم تبرید می باشند که مجموعا با سیستم کلی سردخانه یک واحد کامل را بوجود می آورند
 
دسته بندی کلی سردخانه ها :
 
1.سردخانه متحرک
یکسری از سردخانه ها بصورت اتاقک طراحی و تولید میشوند وبه تجهیزات برودتی متصل هستند. این سردخانه‌ها روی وسایلی مانند کامیون، تریلی، وانت و غیره نصب شده و برای حمل و نقل مواد، جابجایی آنها از مکانی به مکان دیگر و یا از محل تولید به مراکز مصرف استفاده دارند.
در این سردخانه ها بیشتر گاز فریون بکار میرود و  سیستم عملکرد آنها با سیستم سردخانه های ثابت تفاوت دارد.
 
2.سردخانه های ثابت
 
این نوع سردخانه ها، یک مجموعه‌ از ساختمان و تاسیسات می باشند که بصوتر  مصنوعی شرایط خاص و لازم نگهداری کالای مورد نظر از رطوبت نسبی و درجه حرارت و در صورت لزوم شرایط اختصاصی دیگر را بوجود می آورند و قابلیت انتقال ندارند،
 
سردخانه های ثابت 5 دسته دارند :
 
2-1 سردخانه تولیدی: همانطور که میدانید سردخانه مواد غذایی و محصولات کشاورزی جهت نگهداری محصولات مخصوصی تولید میشوند مانند : سردخانه سیب، سردخانه گوشت، سردخانه محصولات کشاورزی و غیره. مدت نگهداری کالا در این سردخانه ها بین دو تا نه ماه است و ظرفیت آنها با معیارهای اقتصادی سنجیده و مشخص میشود.
 
2-2سردخانه ذخیره ای: این سردخانه‌ها نزدیک به محل مصرف و یا تولید ساخته می‌شوند.کالای مورد نظر را می‌توانیم در آن نزدیک به حداکثر زمان نگهداری که در جداول استاندارد آمده است ذخیره کنیم و دفعات ورود و خروج سالیانه کالا در این سردخانه ها کم است.
 
2-3 سردخانه توزیعی: این سردخانه ها در مراکز مصرف و یا نزدیک به آن ساخته شده و جهت توزیع کالاهای نگهداری شده بین عمده فروشی‌ها و تامین نیاز بازار کاربرد دارد. ورود و خروج و تنوع کالای زیادی دارد.
 
2-4  سردخانه ترانزیتی: مواد غذایی کالاهایی هستند که  در گمرکات نمی توانند جهت خروج برای مدت طولانی باقی بماند به دلیل اینکه  فاسدشدنی بوده  و اگر در حمل و نقل آنها کوتاهی شود ، صاحب کالا خسارت خواهد دید. بنابراین در نقاط گمرکی و مکان‌هایی که وسیله حمل و نقل تغییر میکند به علت جلوگیری از ضرر و زیان سردخانه هایی بنام سردخانه ترانزیتی احداث می‌شود تا اگر حمل محصول تاخیر داشت بتوان آن‌را در مکانی مطمئن و سالم نگاه داشت
 
2-5 سردخانه اختصاصی: این سردخانه‌ها در کنار هتل‌ها، رستورانها، سوپرمارکت‌ها، بیمارستان‌ها و  مراکز کم مصرف ساخته می‌شود. ظرفیت این نوع سردخانه معمولا در حدود ۲۵ تن است. ساختمان و تاسیسات و شرایط خاص نگهداری در این نوع سردخانه  مقررات استاندارد ندارد ولی باید مقررات خاص مراجع قانونی کشور در مورد حفظ بهداشت و نگهداری مواد غذایی در آن رعایت شود.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی : سردخانه،خرید سردخانه،فروش سردخانه، سردخانه متحرک، سرد خانه ثابت، سردخانه زیرصفر، سردخانه بالای صفر، سردخانه موادغذایی، سردخانه لبنیات، سردخانه گوشت، سردخانه میوه