مینی چیلر
مینی چیلر چیست ؟

مینی چیلر چیست ؟

مینی چیلر چگونه کار میکند ؟ مینی چیلر چه مزایایی دارد ؟ مینی چیلر چه معایبی دارد ؟
۱۳۹۸/۱۲/۲۰

مینی چیلر چیست؟
 
مینی چیلر ، به چیلرهای کوچکی  که جهت واحدهای مسکونی، تجاری و اداری کوچک بکار می روند مینی چیلر می گویند. پایه و نحوه کار این چیلر ها مانند چیلرهای دیگر است  و با خنک کردن آب در اواپراتور و ارسال آن برای فن کویل ها، سرمایش لازم را برای ساختمان ایجاد میکنند.
این چیلر ابعادی کوچک تر دارد و بیشتر به صورت هوا خنک (کندانسور هوا خنک) بکار میرود و به برج خنک کننده و اجزای آن نیاز ندارد . ابعاد این دستگاه کوچک بوده  و خیلی راحت و بدون نیاز به موتورخانه در مکان های مختلف  مسکونی ، اداری ، تجاری ، ورزشی ، صنعتی و … نصب می گردد.اگر به ظرفیتی بیشتر از یک مینی چیلر نیاز داشته باشیم می توانیم چند مینی چیلر به صورت ترکیبی بکار ببریم.
 
مینی چیلر چگونه کار میکند ؟
 
شیوه کارکرد این دستگاه به محلی که از آن استفاده خواهد شد بستگی دارد. اگر به ‎عنوان سیستم سرمایش صنعتی بکار میرود، آب در یک مبدل حرارتی وارد  می‎شود و بعد از آن ، این مبدل دمای آن را کاهش می‎دهد.
اگر به‎عنوان یک سیستم سرمایش ساختمانی، بکار میرود،  آب با پمپ به به داخل  هواسازها و یا فنکویل‎های درون ساختمان وارد شده  و خنک می‎شود. 
 
در یک دستگاه مینی چیلر صنعتی، آب سرد خروجی از دستگاه وارد یک مبدل شده و سپس در این مبدل به گردش درآمده و حرارت اضافی اسید سولفریک را جذب میکند، بعد از آن یکبار دیگر به سیستم برمی‎گردد تا دوباره سرد و پمپاژ شود ولی در یک  دستگاه مینی چیلر ساختمانی یک یا چند فن به شکل‎های مختلف دیواری، زمینی، سقفی و… نصب می‎شود. مینی چیلر آب را سرد کرده و آن را به وسیله فن‎ها پمپاژ میکند. 
 
قطعات مینی چیلر
 
کمپرسور
کمپرسور اصلی ترین قطعه این دستگاه است و بیشتر از نوع اسکرال است ولی با توجه به  شرایط خاصی از نوع پیستونی هم ممکن است تولید شود، اسکرال‎ها این مزیت را نسبت به سایر کمپرسورها دارند که کمتر مستهلک میشوند.
 
کندانسور 
کندانسور قطعه دومی می باشد که اهمیت زیادی در یک دستگاه مینی چیلر دارد. کندانسور یک دستگاه مبدل حرارتی بوده و از پوسته و لوله تشکیل می‎شود جهت فرایند خنک کردن به برج خنک کننده نیاز دارد.
 
تابلو برق
تابلو برق یک قطعه دیگر است که در ساخت مینی چیلر استفاده میشود، این تابلو وظیفه کنترل کارکرد دستگاه مینی چیلر را به‎عهده دارد.
 
 اواپراتور
 اواپراتور دو نوع دارد صفحه ای و پلیتی، که کار آن  کاهش دمای آب است. پوسته خارجی اواپراتور معمولا از فوم عایق کاری می‎شود تا هم راندمان دستگاه بالا برود و هم از اتلاف انرژی جلوگیری شود.
 
شیر انبساط،پمپ آب، مخزن،شیرهای برقی،محافظ ضد یخ، محافظ ولتاژ و محافظ جریان آب اجزای دیگر این دستگاه می باشد.
 
مینی چیلر چه مزایایی دارد ؟
 
 
1- اشغال کردن فضای کم در محیط انعطاف پذیری بالا در کارد
 
 
2-  کمتر بودن مقدار ماده‌ی مبرد موجود در مدار آن نسبت به مولتي اسپليت‌ها ، کاهش قيمت، اثرات مخرب زيست محيطی کمتر
 
 
 
3-  بدون نیاز برج خنک کننده و تجهيزات آن 
 
 
 
4- قابليت لوله کشی در فواصل طولانی 
 
 
 
5- قابليت استفاده از يک مينی چيلر به جای چندين کولر گازی برای خنک سازی فضاهای بزرگ
 
 
 
6- توانايی کنترل دقيق دما
 
 
 
7- استفاده ز کمپرسور اسکرال که نسبت به ساير کمپرسورها اصطکاک، صدا، لرزش و نيز قيمت کمتری دارد.
 
 
 
8- عدم نياز به موتور خانه
 
 
 
9- توانايي سرمايش در تابستان و گرمايش در زمستان 
 
 
 
 
مینی چیلر چه معایبی دارد؟
 
1- عدم توانايی در رطوبت زنی در مناطق خشک
 
2- بازدهی پایین
 
3- عدم پاسخ‌گويی به نيازهای سرمايشی و گرمايشی اماکن بزرگ
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی : مینی چیلر،چیلر ،خرید چیلر، فروش چیلر،خرید چیلر صنعتی،خرید مینی چیلر،فروش مینی چیلر،چیلر جذبی،مینی چیلر چیست؟، مینی چیلر چه مزایایی دارد؟ ،مینی چیلر چه معایبی دارد؟