چیلر
چیلر تراکمی چیست ؟

چیلر تراکمی چیست ؟

چیلر تراکمی چه اجزایی دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۲۳

 
چیلر تراکمی
 
چیلر تراکمی چیست ؟
چیلر تراکمی  دستگاهی است چهت  تامین آب سرد با دمای بسیار پایین، برای سیستم های تهویه مطبوع و صنعتی. شیوه عملکرد آن براساس تبرید تراکمی ست. 
اگر در سیستم های بزرگ  تهویه مطبوع، سرما بطور مستقیم استفاده شود،  گران قیمت و غیراقتصادی خواهد بود، به همین علت به جای خنک کردن مستقیم هوای اتاق، در یک مخزن، آب را خنک کرده و برای تهویه اتاق مورد نظر، به یک مبدل حرارتی مانند فن کویل یا هواساز منتقل می کنند و این اساس ساختار چیلر است.
 
 
 اجزای اصلی چیلر تراکمی
 
کندانسور : کندانسور با توجه  به ظرفیت،طرح و مدل میتواند هوایی یا آبی باشد. کندانسور آبی در چیلرعموما از نوع پوسته و لوله و یا صفحه ای می باشد و جهت تبادل حرارتی آب با مبرد و تامین آب سرد، نیاز به یک برج خنک کننده می باشد که به تاسیسات آن اضافه می گردد. کندانسور هوایی چیلر در دو نوع طراحی می گردند: در نوع اول، کندانسور از چیلر جدا بوده و در فضایی که با هوای آزاد در ارتباط داشته باشد نصب می گردد و در نوع دوم، کندانسور بر روی بدنه چیلر نصب می گردد که در این صورت چیلر باید در فضای آزاد نصب گردد.
 
کمپرسور : کمپرسور نسبت به ظرفیت و طراحی چیلر می تواند از نوع رفت و برگشتی، مارپیچی، گریز از مرکز و در برخی موارد حلزونی می باشد.
 
اواپراتور : اواپراتور چیلر می تواند از نوع پوسته و لوله، پوسته و کویل و یا صفحه ای باشد و جهت جلوگیری از اتلافات حرارتی بدنه آن عایق می گردد.
 
شیر انبساط : شیر انبساط چیلر بسته به طراحی آن می تواند از نوع ترموستاتیک ، فشاری و یا الکترونیک باشد.
 
اجزای فرعی چیلر تراکمی
 رسیور تانک، ساید گلاس، فیلتر درایر، کلیدهای حفاظتی، ترمیستورها، آکومولاتور و اجزای الکتریکی و کنترلی دیگر 
 
در سرمایش با دستگاه چیلر، ملحقاتی نیز در سیستم نیاز می باشد تا عملکرد سیستم را تکمیل کند که از جمله می توان به دستگاههای زیر اشاره نمود:
1- پمپ : جهت گردش آب در دو مسیر اواپراتور چیلر تا فن کویل یا هواساز و همچنین کندانسور تا برج خنک کن 
2- برج خنک کن : در چیلرهای دارای کندانسور آبی جهت خنک کردن آب کندانسور بکار می رود.
3-  هواساز : در این سیستم جهت تهیه هوای خنک از آب سرد به یکی از این دو وسیله نیاز می باشد.
4- لوله کشی، وصاله ها و شیرآلات.
مبرد مورد استفاده در این دستگاه معولا فریون R134A و R-22,R407C می باشد
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

کلمات کلیدی :چیلر؛خرید چیلر،فروش چیلر،تولیدکننده چیلر،تولیدکنندگان چیلر،چیلرتراکمی،قیمت چیلر،سفارش ساخت چیلر،چیلر مرغوب،چیلر ارزان، چیلراستوک،چیلر،چیلر تراکمی،فروش چیلر تراکمی